Istnieje jeden element w systemie parowym, którego znaczenia nie można przecenić. Od najprostszych, małej skali systemów pary i kondensatu, po najbardziej skomplikowane, przemysłowe instalacje, jego rola jest zarówno prosta, jak i kluczowa. Ma jedno zadanie: usuwać kondensat i gazy niekondensowalne, nie pozwalając jednocześnie na ucieczkę pary.
Jest to, oczywiście, odwadniacz. Urządzenie o ponad 200-letniej historii i wpływie na każdy system parowy, który znacznie przekracza jego rozmiar. Dziś jego znaczenie jest prawdopodobnie ważniejsze niż kiedykolwiek, ponieważ odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu efektywnych, bezpiecznych i zrównoważonych procesów termicznych.
Każdy, kto skupia się na produktywności procesów swojego systemu parowego, jest doskonale świadomy wydajności swoich odwadniaczy. Potencjalnie mogą one powodować nieprzespane noce, gdyż wiadomo, jakie skutki ma awaria odwadniaczy w zakładzie: obniżenie wydajności, przestoje w celu naprawy sytuacji, a nawet ryzyko uderzeń wodnych.
Nieprawidłowo działające odwadniacze będą budzić obawy równierz u innych. Ci, którzy zwracają uwagę na zrównoważony rozwój biznesu lub rentowność, będą mieli powód do niepokoju z powodu wzrostu zużycia paliwa i zmniejszenia zdolności do osiągania celów środowiskowych.
Świadomość, że Twoje odwadniacze w pewnym momencie zawiodą, doprowadziła do tradycyjnego podejścia w celu złagodzenia skutków awarii odwadniaczy: wprowadzenia regularnych badań odwadniaczy i audytów. Dokładna częstotliwość tych działań bardzo się różni, w zależności od systemu parowego. Na przykład, Departament Energii Stanów Zjednoczonych zaproponował następujące odstępy, określone na podstawie ciśnienia roboczego odwadniaczy:
• Wysokie ciśnienie (150 psig / 10 barg i powyżej): co tygodniowo, lub miesięcznie
• Średnie ciśnienie (30 do 150 psig / 2 do 10 barg): co miesięcznie, lub kwartalnie
• Niskie ciśnienie (poniżej 30 psig / 2 barg): raz w roku
To są „zalecane” odstępy; a nie obowiązkowe standardy. Ta sama instytucja stwierdziła, że:
W systemach parowych, które nie były utrzymywane przez 3 do 5 lat, od 15% do 30% zainstalowanych odwadniaczy może być uszkodzonych…”¹Departament Energii Stanów Zjednoczonych
Jeśli przeszukasz archiwa internetowe w celu uzyskania statystyk na temat awarii odwadniaczy, kosztów związanych z utratą energii, zmniejszoną wydajnością operacyjną i przewidywaną trwałością odwadniaczy, znajdziesz wiele skrajnych przykładów. Jedno jest pewne: w pewnym momencie, jak w przypadku wszystkich urządzeń, awaria (czy to przez bycie stale otwartym, czy zamkniętym) nastąpi. Szacuje się, że przeciętny odwadniacz o średniej jakości może mieć tylko czteroletnią trwałość operacyjną, w porównaniu do ośmiu lat dla wyższej jakości odwadniaczy produkowanych przez GESTRA.
Możliwość zdalnego monitorowania odwadniaczy, niemal w „czasie rzeczywistym”, jest dostępna od ponad dekady. Wczesne wersje opierały się na prostym systemie „świateł drogowych”, informującym operatorów zakładu, czy odwadniacz działa prawidłowo (zielony), czy też zawiódł (czerwony).
Nawet przy użyciu przenośnych urządzeń do ręcznego monitorowania odwadniaczy, zawsze istniało ryzyko błędu. Robiony był krótki test odwadniacza, czasami trwający zaledwie 15 sekund, który mógł być zakłócony przez „szumy” innych urządzeń, prowadząc do fałszywych wniosków. Podkreśla to potrzebę bardziej niezawodnych i dokładnych metod monitorowania.
ecoBolt firmy GESTRA to krok naprzód w uzyskiwaniu niezawodnych, wiarygodnych informacji o stanie wydajności odwadniacza. Jest to kamień węgielny naszej bezprzewodowej technologii monitorowania odwadniaczy (WSTM – Wireless Steam Trap Monitoring), oferującej ciągłe monitorowanie i unikanie strat, które wystąpiłyby w przypadku okresowo rzadszych testów.
ecoBolt robi o wiele więcej niż tylko monitorowanie stanu odwadniacza – kwantyfikuje straty pary i aspekty finansowe, a także emisje CO2.
Istnieje związek z tradycyjnym, ręcznym testowaniem odwadniaczy. Możesz mieć najbardziej bystrych i oddanych inżynierów zajmujących się populacją Twoich odwadniaczy, ale zewnętrzne „szumy” mogą nadal prowadzić do błędnych wyników. Podobnie, jakość danych ultradźwiękowych i temperatury dostarczanych przez urządzenie WSTM jest niezwykle ważna. A sposób, w jaki te dane są interpretowane, również jest kluczowy.
Rozwiązanie WSTM firmy GESTRA jest połączone z naszą platformą IoT (Internet of Things), tworzącą repozytorium cennych danych o przeszłej wydajności. Dane te mogą być zdalnie dostępne poprzez spersonalizowany portal. Te informacje są kluczowe w zapobieganiu awariom przed ich wystąpieniem i pomogą przygotować Twoją firmę na rosnące wymagania dotyczące efektywności operacyjnej i regulacji związanych z emisjami.
Oprócz kwestii jakości produkowanych odwadniaczy, występują inne różnice między odwadniaczami. Wzór Napiera jest powszechnie używany do określania strat pary przez otwór. Zależy to zarówno od ciśnienia pary, jak i wielkości odwadniacza. Oznacza to, że w każdym systemie znajduje się wiele „odwadniaczy o wysokiej wartości”. Może to nie być tylko kwestia finansowa (np. w kontekście utraty energii/zwiększonych kosztów paliwa); mogą to być odwadniacze, które chronią cenne urządzenia, lub które, w przypadku awarii, mogą mieć poważne konsekwencje dla procesów zakładu.
Przekonaliśmy nawet najbardziej sceptycznych klientów do wartości rozwiązania, identyfikując te kluczowe odwadniacze, łącząc je z usługą WSTM i dostarczając najbardziej dokładne, wiarygodne dane.
Efektywność operacyjna i kontrola kosztów od dawna stanowią kluczowe kwestie dla firm dążących do długoterminowego wzrostu. Dziś zrównoważony rozwój i optymalizacja procesów dołączają do nich, gdy firmy myślące przyszłościowo obierają drogę do zerowej emisji netto. Jeśli para jest częścią Twojego procesu, kontynuowanie dotychczasowych praktyk to już za mało. Wykorzystanie każdej możliwości poprawy generowania, dystrybucji i wykorzystania pary jest kluczowe dla zapewnienia jej przyszłości.
Nie jest prawdobodobne, aby odwadniacze zostały kiedyś zastąpione przez inne rozwiązania. Są stale potrzebne w każdym systemie parowym. To, jak było kiedyś, nie zawsze musi być jedyną drogą, będą więc ewoluować, aby zapewnić efektywność pracy.
¹: U.S. Department of Energy: Inspect and Repair Steam Traps
Bezprzewodowe monitorowanie odwadniaczy to niezawodny sposób optymalizacji systemu parowego.
Uzyskaj jeszcze lepszą efektywność energetyczną i zmniejsz koszty energii związane z odwadniaczami, przechodząc od okresowych testów do wizualizacji danych online w czasie rzeczywistym.
Kompleksowe rozwiązania odwadniaczy do optymalizacji Twojego procesu.
Za pomocą cyfrowych urządzeń pomiarowych inżynierowie ds. audytu GESTRA Poland mogą przeanalizować dane z ciepłowni, by zapewnić zalecenia w zakresie produktywności, które można przełożyć na działania.
Zapewnij działanie elementów sterowania automatycznego kotła elektronicznego z optymalną wydajnością.
Zapewnij utrzymanie poziomu wody w kotle zgodnie ze specyfikacją kotła, usuwając osady w celu poprawy sprawności i wydajności kotła.
Wykryj zanieczyszczenia w wodzie zasilającej kotła, aby zapobiec zakłóceniu procesu w instalacji parowej.
Bezpieczne, niezawodne i wytrzymałe zawory regulacyjne do pracy w trudnych warunkach - idealne do pracy przy wysokim ciśnieniu różnicowym i krytycznych warunkach operacyjnych
Zapobiegaj obiegowi grawitacyjnemu w instalacjach grzewczych i gorącej wody.